انواع کانتینر

کانتینر (بارگنج) یک سازه فلزی به شکل مکعب مستطیل است ، انواع کانتینر این سازه نقشی مهم و غیر قابل انکار در صنعت حمل و نقل دارد .

به طوری که استفاده از آن را میتوان انقلابی در انتقال کالاها دانست .

در گذشته انتقال محصولات میان کشورهای مختلف در مسیرهای دریایی انجام میشد اما این روند بسیار زمان بر و پرهزینه بود ، (کانکس)همچنین کالاهای منتقل شده در هر  بار با محدودیت هایی مواجه بود .

اما امروزه با فراگیر شدن استفاده از کانتینر و فراهم آمدن زیرساخت های لازم در بنادر برای تخلیه کالا این روند بسیار ارزان و کوتاه شده است . از کانتینر میتوان برای انتقال کالا در مسیرهای دریایی ، زمینی و هوایی استفاده نمود ، اما استفاده از آن در مسیرهای دریایی و با استفاده از کشتی های بابری متداول تر است .

جهت مشاوره و خرید انواع کانکس و کانتینر با شماره 09120449244 تماس حاصل فرمایید.

کانتینراسیونکانتینراسیون

برای آن که اجناس در کانتینر قرار بگیرند باید آن ها را با استفاده از تکنیک های خاصی یکپارچه سازی کرد ؛ به این اعمال و تکنیک های خاص کانتینراسیون میگویند .

یکپارچه سازی برای محصولاتی که از نظر شکل و سایز متفاوتند انجام میشود . حمل و نقل دریایی با عنوان کانتینراسیون از سال 1950 توسط ماکوم ملکین ابداع شد . کانتینراسیون در واقع علم قرار دادن کالا در کانتینر است و سبب افزایش سرعت و کاهش هزینه ها میشود .

با توجه به این که کالاهای مورد نظر نیز با یکدیگر متفاوتند و هر محصولی برای انتقال نیازمند شرایط ویژه ای است کانتینرها نیز خود را با محصولات منطبق نموده اند و در آن ها تمهیدات لازم برای این جابه جایی اندیشیده شده است .

در ادامه این مطلب مختصرا به بررسی انواع مختلف کانتینر میپردازیم . (کانتینر بزرگ)

هر کانتینر برای انتقال یک نوع کالای خاص مناسب هستند . دسته بندی کانتینرها عموما با توجه به دو عامل انجام میشود ؛ نخست ابعاد کانتینر و دوم اجناسی که قرار است در کانتینر قرار بگیرند .

دسته بندی کانتینرها با توجه به اندازه آنها

اگر قرار باشد کانتینرها را با توجه به ابعادشان دسته بندی نماییم به چند دسته اساسی تقسیم میشوند :

کانتینر 10 فوت

این کانتینر به کانتینر 3 متری معروف است و ابعاد آن 2.5*3 است ، همچنین دارای ارتفاع 2.60 میباشد .

از کانتینر 10فوت بیشتر برای انبار و ذخیره نمودن اجناس استفاده میشود .

کانتینر 20 فوتکانتینر 20 فوت

این کانتینر دارای ابعاد 2.5*6 است و ارتفاع آن همانند کانتینر 10 فوت 2.60 میباشد .

این کانتینر هم در جابه جایی و هم در انبار کردن محصولات کاربرد دارد .

کانتینر 40 فوت

این کانتینر بیشتر از مدل های قبلی در صنعت حمل و نقل به کار میرود ، ابعاد آن 2.5*12 است و همانند مدل های قبلی ارتفاع 2.60 دارد .

این کانتینر در حمل و نقل بیشترین کاربرد را دارد و به دلیل گنجایش بالا استفاده از آن مقرون به صرفه تر است .

همانطور که گفته شد کانتینرها ارتفاع و عرض ثابتی دارند تفاوت اندازه آنها در طول شان است ؛ اما در یکی دیگر از مدل ها و برای انتقال کالاهایی که ارتفاع بیشتری دارند از کانتینری استفاده میشود که به کانتینر بلند معروف است .

کانتینر 40 فوت highcube

اشاره شد که به این مدل کانتینر بلند میگویند و این نامگذاری به علت ارتفاع 30 ساننت بیشتر آن است .

ابعاد این کانتینر 2.5*12 و ارتفاع آن 2.90 است .

بیشتر بخوانیم : کانتینر اداری

دسته بندی کانتینرها

برخی از کالاها برای انتقال به شرایط ویژه ای نیاز دارند تا در حین فرآیند جابه جایی آسیب نبینند و بدون تغییر و خرابی به دست مصرف کننده برسند .

کانتینر کالای خشککانتینر کالای خشک

این کانتینر متداول ترین نوع کانتیر برای جابه جایی کالا است و در انتقال کالای خشک و محصولاتی که نیاز به شرایط نگهداری خاصی ندارند استفاده میشود . البته این کانتینر از کالا را در برابر نفوذ آب محافظت میکند . کانتینر کالای خشک بیشتر در ابعاد 20 فوت و 40 فوت در دسترس است .

کانتینر یخچالی

همانطور که از نام کانتینر یخچالی برمیاید این کانتینر دارای سیتسم خنک کننده است و از آن برای منتقل کردن کالاهای فساد پذیر و مواد غذایی استفاده میشود . دمای کانتینر یخچالی را با توجه به این که محصول چه شرایط و دمایی را نیازمند است میتوان تنظیم نمود .

کانتینر عایق

کانتینرهای معمولی برای صرفه جویی و پایین آمدن هزینه ها عایق بندی نمیشوند. اما در این مدل از کانتینرها عایق بندی درست و اصولی انجام شده است تا از تبادل گرمایی کانتینر و محیط جلوگیری به عمل آید .

این کانتینر برای انتقال کالاهایی مثل دارو مناسب است .

کانتینر تهویه دارکانتینر تهویه دار

این کانتینر برای انتقال کالاهایی که نیازمند تهویه هستند تا تغییر نکنند و خراب نشوند مناسب است . برای مثال قهوه و لوبیا را با این کانتینر منتقل مینمایند . (کانتینر پیش ساخته)

کانتینر مخزن دار

یکی دیگر از انواع کانتینرها که برای انتقال مایعات و همچنین گازها استفاده میشود کانتینر مخزن دار است . بدنه این کانتینر میتواند یک جداره یا دوجداره باشد . هنگام استفاده از این کانتینر و برای محافظت کردن از آن باید دقت لازم را داشت و از پیش آمدن خطرات احتمالی جلوگیری کرد .

در مقایسه با کانتینرهای معمولی ، قیمت این کانتینر بسیار بیشتر است. و در دسته کانتینرهای گران قیمت قرار میگیرد .

کانتینر روباز

در این مدل کانتینر از قسمت بالا باز است . برای انتقال کالاهای خشک نظیر حبوبات و شن و ماسه از این کانتینر استفاده میشود . کانتینر رو باز بدون سقف است اما گاهی برای پوشش قسمت بالایی آن از پارچه برزنتی استفاده میکنند .

کانتینر پهلوبازکانتینر پهلوباز

این کانتینر در مقایسه با سایر کانتینرها بارگیری راحت تری دارند . در قسمت پهلوی این کانتینر ، یک یا چند درب باز شو تعبیه شده است .

کانتینر مسطح

برای حمل کالاهای سنگین قبیل آهن ، فولاد و ماشین آلات کاربرد دارد . در این کانتینر بارگیری کالا از قسمت تحتانی آن انجام میشود و سپس محکم سازی و مهار میگردد تا آماده جابه جایی شود .

کانتینر تاشو

این کانتینر کاربرد زیادی ندارد و مزیت آن نسبت به سایر انواع کانتینر این است که جای کمتری را در صورت خالی بودن اشغال میکنند .

کانتینر حمل حیوانات

این کانتینرها برای حمل حیوانات و احشام مناسب هستند . از آنجاییکه حمل حیوانات زنده نیازمند شرایط ویژه ای است استفاده از این کانتینر بهترین انتخاب خواهد بود . با وجود دریچه هایی که در طول و یا عرض این کانتینر واقع شده اند تهویه هوای محیط به درستی انجام میشود تا مشکلی برای حیوانات به وجود نیاید .

در قسمت پایینی کانتینر نیز دریچه هایی برای تمیزکاری و نظافت کانتینر وجود دارد . همچنین میتوان آب و غذای حیوانات را در آن قرار داد تا در طول انتقال از آن استفاده نمایند .

کانتینر حمل خودروکانتینر حمل خودرو

میتوان برای انتقال خودرو هم از کانتینرهای حمل خودرو استفاده کرد . این کانتینر ها ابعاد استاندارد 20 فوت و 40 فوت را دارند .

در کانتینر 20 فوت یک خودرو و در کانتینر 40 فوت دو خودرو با ابعاد معمولی را میتوان منتقل نمود . بیشترین کاربرد این کانتینر در ایران برای انتقال خودروهای لوکس است ، البته کاربردهای دیگری نیز دارد .

کانتینر حرارتی

کانتینر حرارتی به خوبی و از تمام قسمت ها عایق سازی شده است و دارای یک موتور گرم کننده نیز میباشد . از این کانتینر برای جلوگیری از یخ زدگی و عدم تغییر شکل کالا استفاده میشود .

کانتینر حمل فله

برای انتقال کالاها به صورت فله ای و بدون بسته بندی از این کانتینر استفاده میشود .

مزایای استفاده از انواع کانتینرمزایای استفاده از کانتینر

با استفاده از کانتینر کالاها و محصولاتی که شما در نظر دارید آن ها را انتقال دهید. ایمن میمانند این ایمنی در ابعاد مختلف قابل بررسی است . محصولات در انتقال با کانتینر و استفاده از کانتینری که متناسب با نوع آن ها باشد دچار تغییر نمیشوند و بدون آسیب به مقصد میرسند . (کانتینر سرویس بهداشتی)

این آسیب میتواند شکستگی ، فساد و یا هر تغییری باشد که با واسطه عوض شدن محیط و یا تغییر دما پیش میاید . همچنین میتوان کانتینرها را علاوه برقفل پلمب نمود ، این کار باعث میشود تا مطمئن شوید کالایی که تحویل گرفته اید دست نخورده است .

استفاده از کانتینر باعث میشود تا کار برای سارقان نیز سخت شود . یکی دیگر از مهم ترین مزیت های انتقال کالا با کانتینر امکان یکپارچه سازی آن هاست .

این کار باعث صرفه جویی در هزینه ها میشود . البته برای این که این کار مقرون به صرفه باشد. نباید وزن کالاها کمتر از وزن کانتینر باشد و نیز کانتینر باید در مسیر رفت و برگشت مصروف واقع شود و مثلا در برگشت خالی نباشد .

ارمغان دیگر انتفال کالا با استفاده از کانتینر افزایش سرعت انتقال است . کانتینر گنجایش بالایی دارد و این کار باعث میشود تا در هر بار استفاده بتوان محصولات زیاد و متنوعی را با آن منتقل نمود .

Rate this post