کانتینر مسکونی

علاوه بر حمل و نقل دریایی ، هوایی و زمینی از کانتینر استفاده های دیگری نیز میشود ، یکی از این موارد استفاده از آن به عنوان کانتینر مسکونی است .

کانتینرها یکی از مهم ترین ابزارها برای انتقال بین المللی کالا و بار هستند و به کار بردن آن ها کمک شایانی به کاهش هزینه و افزایش امنیت و سرعت خواهد کرد .

اما پس از مدتی استفاده از آن ها و اتمام اعتبار برگ سبز از آن ها تحت عناوین دیگری نیز استفاده میشود .

یکی از این کاربری ها استفاده از کانتینر به عنوان انبار برای انواع کالا هاست .

البته شباهت این سازه به کانکس در نحوه استفاده سبب شده است تا با ایجاد تغییراتی در خارج و داخل آن برای منظور های دیگر نیز مناسب باشد .

جهت مشاوره و خرید انواع کانکس و کانتینر با شماره 09120449244 تماس حاصل فرمایید.

کانتینر مسکونی

یکی از این کاربرد ها استفاده از کانتینر به عنوان سکونت گاه است .

زادگاه ایده استفاده از کانتینر برای سکونت اروپا بوده است . و پس از آن در نقاط دیگری چون آمریکا و آسیا نیز رواج پیدا کرده است .

در سال های اخیر در ایران هم برخی از افراد این سازه های پیش ساخته را برای سکونت موقت یا دائم انتخاب میکنند .

برای آشنایی بیشتر با کانتینر مسکونی در ادامه این مطلب همراه ما باشید .

نکات قابل توجه در سفارش و ساخت کانتینر مسکونینکات قابل توجه در سفارش و ساخت کانتینر مسکونی

مراحل تهیه یک سکونت گاه کانتینری در بعضی از قسمت ها شبیه به ساخت یک ساختمان سنتی است .

نخستین مرحله انتخاب زمین و محل قرارگیری کانتینر است . پس از آن باید ابعاد و مساحت مورد نظر را بدانید و سپس اقدام به تهیه نقشه کانتینر مسکونی کنید .

با وجودی که اندازه کانتینر ها در ابعاد استاندارد 20 فوت و 40 فوت است . اما اگر فضایی بزرگتر مد نظر دارید به این مساله میتوان با قرار دادن دو یا چند کانتینر کنار هم دست یافت .

به این کانتینر ها ،کانتینر های دوقلو یا چند قلو میگویند . دوقلو سازی کانتینر به این صورت انجام میشود که یک طرف از دیواره های دو کانتینر را جدا میکنند . و سپس قسمت های جدا شده را با استفاده از جوش ممتد به هم متصل میکنند .

در اجرای این فرآیند باید توجه داشت که دو کانتینر هم سایز باشند . و دیواره های برش داده شده هر دو طولی باشند .

با این کار شما به عرض مناسب تری برای پیاده سازی نقشه مد نظرتان دست می‌یابید .

میتوان برای نزدیک شدن هرچه بیشتر کانتینر مسکونی به طرح ذهنی شما از طراحی های دو بعدی و سه بعدی و نیز برنامه های مربوط به این امر مثل اتوکد و تیریدی مکس کمک گرفت .

این کار را با مشورت و کمک گرفتن از معماران یا کارشناسان خبره این حوزه انجام دهید .

بیشتر بخوانیم : کانتینر ویلایی

امکانات کانتینر مسکونی

در تهیه نقشه باید بدانید که قرار است چه امکاناتی را در کانتینر تعبیه نمایید . از آن جایی که قرار است این سازه مسکونی باشد احتمالا باید به مواردی چون سرویس بهداشتی و آشپزخانه مجهز باشد .

البته این مساله کاملا به سلیقه مشتری بستگی دارد . و میتواند بسته به این امر مثلا اتاق خواب به آن افزوده شود یا آشپزخانه حذف شود. (کانتینر پیش ساخته)

با توجه به مسکونی بودن کانتینر ما حذف هیچکدام از این موارد را توصیه نمیکنیم .

پس از مراحل ذکر شده نوبت به پیاده سازی نقشه طراحی شده میرسد . از آنجا که دیواره های کانکس کاملا پوشیده هستند و در نفر رو ندارد احتمالا مرحله بعدی برش قسمت های مربوط به در و پنجره و جاگذاری کردن در و پنجره به جای آن است .

در تمامی مراحل اشاره شده استفاده از متریال به سلیقه شما و بودجه ای که در نظر دارید بستگی دارد .

مثلا میتوانید برای عایق بودن هرچه بیشتر و امنیت بالاتر از پنجره های دو جداره و در ضد سرقت استفاده کنید .

نکته دیگر در تهیه کانتینر مسکونی توجه به موقعبت آب و هوایی محلی است . که قرار است کانتینر در آن قرار بگیرد ؛ چرا که هر اقلیمی ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که باید به آن توجه نمود .

عایق سازی کانتینر مسکونی

کانتینر مسکونی باید به درستی عایق سازی شود . زیرا به دلیل فلزی بودن آن سرما و گرما در زمستان و تابستان به محیط درون کانکس انتقال میابد و محیط را برای سکونت نامناسب میکند .

عایق سازی به وسیله موادی چون پشم سنگ ، فوم ، پلی استایرن و پلی اورتان انجام میشود . اهمیت این مساله در موقعیت های جغرافیایی خیلی سرد و یا خیلی گرم بیشتر مشخص میشود .

پلی اورتان معمول ترین و بهترین گزینه برای این عایق سازی است . (کانتینر اداری)

یکی دیگر از نکات مهم فراهم کردن زیرساخت های مربوطه است . این زیرساخت های شامل مواردی چون لوله کشی آب ، لوله کشی گاز ، سیم کشی های مربوط به برق و تلفن ، منبع آب است .

علاوه بر موارد ذکر شده در نظر گرفتن یک چاه برای تخلیه فاضلاب و پس آب نیز مهم است .

البته اگر قرار نیست  سرویس بهداشتی یا آشپزخانه در فضا تعبیه شود این امر هیچ الزامی ندارد .

نما و طراحی داخلی کانتینر مسکونینما و طراحی داخلی کانتینر مسکونی

شاید شما هم مانند اکثریت مردم تصور کنید که کانتینر و کانکس از زیبایی لازم برخوردار نیستند و در مقایسه با خانه های سنتی ظاهر مقبولی ندارند .

اما این طور نیست ، شما با خلاقیت و کمک گرفتن از طراحان میتوانید محیط بیرونی و درونی کانکس را به شکلی دیزاین کنید . که هیچ چیز از خانه های ساخته شده با مصالح ساختمانی کم نداشته باشند .

کانتینر مسکونی احتمالا به طور موقت یا دائم محل سکونت شما خواهد بود پس ایجاد محیطی زیبا و آرامش بخش در آن از اهمیت زیادی برخوردار است.

این مساله تا حد زیادی به سلیقه شما و بودجه ای که در نظر گرفته اید بستگی دارد .

امروزه با پیشرفت معماری هر چیزی که در یک ساختمان سنتی قابل تعبیه و دسترسی است را میتوان قرار داد .

برای مجزا کردن بخش های داخلی کانتینر و یا تشکیل فضایی مثل اتاق خواب میتوان از پارتیشن در دار استفاده کرد .

البته اگر در زمان اجرای پروژه این مساله را به سازندگان اطلاع دهید میتوانند جدا سازی فضا ها را با ورقه هایی از جنس دیواره کانتینر انجام دهند .

کانتینر مسکونی دوبلکس

یکی از گزینه های جذاب در کانتینر مسکونی ، کانتینر مسکونی دوبلکس است . این کار با قرار دادن دو کانتینر روی هم انجام میشود و ارتباط بین طبقات با پله هایی از داخل و یا خارج سازه برقرار میشود .

عموما در کانتینر های دوبلکس اتاق خواب ها در طبقه بالا قرار میگیرند . و سرویس های بهداشتی ، آشپزخانه و هال پذیرایی در طبقه پایین واقع میشود .

علاوه بر ظاهر زیباتری که کانتینر دوبلکس برای شما به ارمغان خواهد آورد. این امر انتخاب مناسبی برای مواقعی است که فضای تحت اختیار شما کم است و می‌خواهید به فضای بیشتری دست پیدا کنید .

در صورت دوبلکس نمودن کانتینر باید سازه را با استفاده از صفحه ستون به زمین متصل نمود. تا مقاومت لازم در برابر طوفان یا باد های شدید حاصل شود .

مزایای استفاده از کانتینر مسکونیمزایای استفاده از کانتینر مسکونی

استفاده از کانتینر نیز همانند کانکس مزایای زیادی دارد . یکی از شباهت های این سازه با کانکس که میتوان آن را مزیت تلقی نمود قابل جابه جایی بودن است .

این مساله سبب شده است تا بتوان روی زمین یک خانه احداث کرد . و پس از آن بدون تخریب سازه زمین را به شکل اولش تبدیل نمود .

مقرون به صرفه بودن کانتینر مسکونی باعث گردیده تا برخی افراد این گزینه را برای استفاده به عنوان منزل مسکونی یکی از اصلی ترین گزینه ها بدانند .

علاوه بر این  تهیه کانکس مسکونی سرعت بیشتری نسبت به ساخت یک خانه از نوع سنتی آن دارد . و کار نصب آن در مدت چند ساعت انجام میشود .

البته سفارش و سایر روند های مربوط به تهیه آن نیز بسیار کوتاه تر است .

انتقال سازه توسط ماشین های سنگین مثل جرثقیل انجام میشود و هزینه آن بر عهده خریدار است .

توجه داشته باشید که محیط مدنظر شما باید قابلیت این حمل و نقل را داشته باشد . و مثلا با سازه های دیگر و درختان محدود نشده باشد .

این کانتینر دوبلکس میتواند برای قرار دادن در محیط های جنگلی و ساحلی به عنوان یک اقامت گاه برای تفریح تبدیل شود . و ظاهری بسیار نزدیک به ویلای سنتی داشته باشد .