کانکس

کانکس در همه جای دنیا به اتاقک پیش ساخته با کاربری های گوناگون معروف است. ایده اولیه تولید کانکس برای سکونت موقت بوده است. این سکونت گاه به سرعت ساخته می شود و قابل استفاده است.

اما بعد از گذت زمان کاربرد هایی به آن اضافه شد. امنند فروشگاه و یا خدمات. یکی از استفاده هایی که در کشور ما بسیار رواج دارد، در هنگام ووقع بلایای طبیعی است. برای اسکان سریع آسیب دیدگان از این سازه ها استفاده می شود. (کانتینر)

جهت مشاوره و خرید انواع کانکس و کانتینر با شماره 09120449244 تماس حاصل فرمایید.

روش های تولید کانکس

برای تولید انواع سازه ها روش های متفاوتی وجود دارد. یکی از موضوعات مهم تنوع بسیار زیاد در انتخاب مواد اولیه است. این موضوع باعث می شود تا تنوع سبک زیادی به وجود آید.

اما در اکثر سازه ها از یک روش استفاده می شود مانند: استفاده از ساشی کف تیرآهن و اسکلت فلزی که از پروفیل آهن تشکیل شده است. اما ضخامت و نوع آن ها بستگی به کاربری سازه دارد. در اتصالات از جوش های ممتد استفاده می شود. اما در مواردی هم استفاده از پیچ و مهره دیده شده است.

برای قسمت بدنه و سقف نیز می توان از گزینه های مختلفی استفاده کرد. ورق های فولادی گالوانیزه، چوب ، فایبر گلاس و پانل های پیش ساخته از این موارد هستند.

مزایای استفادهمزایا استفاده از کانکس

بهترین و مهم ترین مزایای استفاده از کانکس صرفه جویی در زمان و کاهش چشمگیر هزینه ها است. اما این نوع سازه ها دارای مزایای دیگری نیز هستند. با ما همراه باشید تا در ادامه آن ها را توضیح دهیم.

 1. سرعت بالا در ساخت:

ویژگی مهمی که این سازه ها دارند سرعت بالا در ساخت و ساز است. گاهی پیش می آید که زمان کافی برای ساخت وساز به روش سنتی وجود ندارد. در این شرایط استفاده از این نوع سازه ها بهترین راه است.

علاوه بر سرعت بالای ساخت وساز میتوان به کاهش چشمگیر هزینه ها نیز اشاره کرد. در کنار این کاهش هزینه ها شما می توانید بعد از زمان استفاده اندکی از سرمایه خود را نیز برگردانید.

 1. مقاومت در برابر زلزله:

این سازه به دلیل استفاده کردن از تکنیک های پیش ساختگی و همچنین با توجه به استفاده از تایل های بزرگ و سبک، مقاومت بالایی در برابر زلزله دارند.

علاوه بر زلزله این سازه  در برابر اتفاقات طبیعی دیگر نیز مقاوم هستند. نکته ای که در امنیت این سازه ها بسیار اهمیت دارد در صورت دو و یا چند طبقه بودن است. به دلیل اینکه امنیت سازه در الویت است در این صورت امکان جا به جایی را از دست می دهد.

اما اگر در مواردی مث زلزله خراب هم اتفاق بیفتد، برای انسان خطرناک نیست. به دلیل استفاده از مصالح سبک در حتی در صورت آوار شدن نیز خطرات جانی شما را تهدید نمی کند.عایق حرارتی

 1. عایق حرارتی:

برای محافظت از سرما و گرما و این که بتوانید از این سازه در تمام نقاط جغرافیایی استفاده کنید. این سازه ها مجهز به عایق هایی در جداره ها هستند. برای مثال در نوع ساندویچ پانل آن از عایقی از جنس پلی یورتان استفاده شده است.

این عایق اتلاف انرژی را به حداقل می رساند. این موضوع باعث می شود تا بتوانید در مناطق خیلی گرم و خیلی سرد نیز به راحتی از آن ها استفاده کنید.

 1. امکان جا به جایی:

یکی دیگر از ویژگی های مهم در این نوع سازه ها قابلیت حمل ونقل آن ها است. شما می توانید سازه خود را به راحتی جا به جا کنید و محلی به محل دیگر منتقل کنید.

برای نمونه در ساخت و ساز های عمرانی بلافاصله بعد از اتمام پروژه می توان سازه ها را منتقل کرد و یا به عنوان سازه دست دوم فروخت. اما باید در نظر داشته باشید که در سازه های دو و یا چند طبقه این امکان جا به جایی به دلیل فراهم کردن امنیت سازه وجود ندارد.

به این دلیل که در این نوع سازه های چند طبقه ، طبقه اول از طریق فنوانسون به زمین متصل می شوند.

 1. امکان ذخیره کردن:امکان ذخیره کردن

یکی از دلایلی که استفاده از این سازه ها را بسیار مناسب کرده است، این است که بتوان در شرایط بحران به راحتی و با سرعت بالا از آن ها استفاده کرد.

برای مثال در هنگام سیل و یا زلزله می توان به راحتی برای اسکان آسیب دیده ها از کانکس های پیش ساخته استفاده کرد. با توجه به این دلیل تمام شرکت ها تعدادی سازه پیش ساخته آماده دارند.

نکته قابل توجه این است که می توان این سازه ها در تولید انبود وارد عرصه کرد و در محلی نگه داری کرد و در مواقع لزود در اختیار مردم قرار داد.

 1. تنوع در طرح وکاربری:

یکی از بهترین مزیت های این نوع سازه ها تنوع بالا در طرح و رنگ و نوع کاربری است. یعنی شما با توجه به نوع کاربری سازه خود می توانید طرح و رنگ دلخواه را انتخاب کنید.

برای مثال سازه هایی که برای استفاده نیروی انتظامی تولید می  شود به رنگ سبز و سفید است . و سازه هایی که برای استفاده راهنمایی و رانندگی استفاده می شود آبی و سفید است.

معایب کانکسمعایب کانکس

هر سازه ای در کنار مزایایی که دارد ف د ارای معایب مختلفی نیز هست. در این مقاله بعد از بررسی مزایای سازه ها معایب ان ها را نیز بررسی می کنیم. یکی از بارزترین نعایبی که در این نوع سازه ها وجود دارد نبود کنترل کیفی است.

این موضوع به این دلیل است که اکثر تولید کنندگان این سازه ها را در کارگاه های کوچک و غیر استاندارد تولید می کنند. سازه های پیش ساخته بدون در نظر گرفتن اضئل مهندسی تولید می شود. و گاها دیده شده که از مصالح بی کیفیت نیز استفاده شده است.

استفاده از این روش ها باعث کم شدن هزینه ها می شود. با توجه به این موضوعات حتما پیشنهاد می کنیم سازه خود را از کارخانه های معتبر خریداری کنید. برای اطلاعات بیشتر برخی از معایب را نیز بررسی می کنیم.(کانتینر مسکونی)

کم شدن قیمت بعد از استفاده: به طور معمول زمانی که بخواهید یک سازه را پس از استفاده بفروشید ، از قیمت اصلی آن کم می شود و به عنوان یک سازه دست دوم به فروش می رود.

محدودیت در ابعاد هنگام حمل: برای حمل و نقل سازه ها باید هر سازه دارای ابعاد استاندارد باشد. این ابعاد در طول و عرض و ارتفاع باید به گونه ای باشد که قابلیت حمل و نقل را داشته باشد.

برای آشنایی بیشتر با این کانکس ها انواع آن را با توجه به نوع کاربری بررسی می کنیم. برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

انواع کانکسانواع کانکس

سازه نگهبانی:

این نوع سازه معمولا دارای ابعاد کوچک است . به طور معمول برای مستقر شدن نگهبان و یا پرسنل دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این سازه ها به گونه ای طراحی می شوند ، که فردی که در آن قرار می گیرد به تمام جهات دید داشته باشد.

از این نوع سازه های نگهبانی در مجتمع ها و پروژه ها بیشتر استفاده می شود. حتما دقت کردیه اید که در ورودی مجتمع های مسکونی و یا پارکینگ ها نگهبان وجود دارد. برای استقرار این افراد استفاده از این سازه ها بهترین روش است.

سازه کارگاهی:

برای انجام پروژه های عمرانی و کارگاهی برای استقرار کارکنان و نیرو ها همیشه نیاز به جایی مناسب است. این مکان باید خیلی سریع آماده شود و همچنین هزینه پایینی داشته باشد.

در این شرایط استفاده از کانکس بهترین راه است. حتی ممکن است مهندسین پروژه نیاز به یک دفتر کار موقت داشته باشند. معمولا این سازه ها می توانند در ابعاد و امکانات مختلفی باشند.

برای مثال می توانند یک واحد مسکونی برای ماندن کارگران باشند. یا می توانند تبدیل به یک واحد اداری برای کار شوند. تمام این شرایط بستگی به نوع استفاده از آن ها را دارد.

کانکس مسکونی:

از این سازه ها به عنا یک خانه پیش ساخته استفاده می شود. این سازه ها دارای تمام امکانات یک واحد مسکونی هستند. از آشپزخانه و سرویس بهداشتی گرفته تا امکاناتی مثل اتاق بازی.کانکس مسکونی

سازه های مسکونی در ابعاد و مدل های مختلف با مواد اولیه گوناگونی ساخته می شود. شما می توانید این سازه را شبیه به یک واحد آپارتمان بسایزد. یا حتی می توانید یک ویلای زیبا طراحی کنید.
برای مثال اگر یک باغ خریده اید. دخل این باغ به محلی برای زندگی نیاز دارید. از طرفی هم هزینه های زیادی کرده اید و میخواهید با هزینه کم این محل را فراهم کنید.

می توانید به راحتی با سفارش یک سازه ویلایی بهترین امکانات را برای خود فراهم کنید. یا اگر برای محل مورد نظر خود نیاز به یک سرایدار دارید می توانید محل زندیگ او را با استفاده از این سازه های مسکونی به بهترین شکل فراهم کنید.

کانکس فروشگاهی:

حتما پیش آمده که در مناطق پر رفت و آمد شهر دکه هایی شبیه به سوپر مارکت دیده اید. این ها مدل های ساده یک سازه فروشگاهی هستند.

ممکن است در بسیار از مناطق دسترسی به سوپر مارکت و یا فروشگاه بسیار سخت باشد. در این شرایط برای استفاده راحت ساکنین از این سازه ها به عنوان فروشگاه استفاده شود.

به طور معمول این سازه ها دارای کرکره های برقی و نور پردازی های مناسب هستند. به همین دلیل شب ها هم توجه شما را جلب می کنند. البته یک مورد دیگر درمورد این فروشگاه ها اهمیت زیادی دارد. شما می توانید از این سازه ها به صورت سیار نیز استفاده کنید.(کانتینر انباری)

حتما دیدن یک فروشگاه سیار بسیار برای همه جذاب است.

کانکس خدمات شهری:

از این سازه برای خدمات رسانی به مردم استفاده می شود. این سازه در کاربری های گوناگونی استفاده می شود. مانند:کانکس خدمات شهری

 • ایستگاه های دوچرخه
 • کیوسک های دستگاه خود پرداز
 • محلی برای اهدای خون
 • ارائه مشاوره های پزشکی
 • عرضه محصولات فرهنگی

این سازه ها به دلیل این که مستقیم با مردم سر وکار دارند باید دارای ظاهری زیبا باشند. شما در انتخاب رنگ و نوع طراحی آزاد هستید. این هم یکی از مزیت های استفاده از این سازه ها است. به شما این امکان را می دهد که با توجه به نیاز و سلیقه خود سازه مورد نظر را طراحی کنید.

کانکس چرخدار:

به طور معمول از این سازه برای کارهایی استفاده می شود که نیاز به جا به جایی داشته باشد. گاها به عنوان کاروان های مسافرتی و زیارتی از آن ها استفاده می کنند.

اما شرایطی هم وجود دارد که از این سازه به عنوان یک شغل جذاب استفاده می کنند. به عنوان مثال برای داشتن یک کتابخانه سیار، یا فروشگاه و یا رستوران سیار.

صد در صد استفاده از یک کافی شاپ سیار تجربه لذت بخشی می تواند باشد. اما دیده شده که به عنوان ایستگاه های پلیس سیار نیز کارایی دارند.

قیمت کانکسقیمت کانکس

برای تعیین قیمت یک کانکس شرایط مختلفی باید بررسی شود. برای مثال مواد اولیه برای ساخت این سازه ها و همچنین ابعاد  محل قرارگیری آن نیز بسیار اهمیت دارد.

مشخصات فنی و نوع امکانات استفاده شده در آن ها بسیار مهم است. اما سازه هایی که به صورت پیش ساخته هستند و استفاده از آن ها بسیار راحت و سریع است دارای یک قیمت مشخص هستند و می توانید به راحتی با تماس با تولید کننده از قیمت ان ها مطلع شوید.

اما اگر میخواهید سازه با توجه به طراحی و ابعاد شما ساخته شود باید براورد هزینه انجام شود. در این شرایط طراحی اولیه، مهندسی کار، مواد اولیه، حمل و نقل و اجرای کار همگی تعیین کننده قیمت نهایی سازه می شود. اما نکته مهم این جاست که استفاده از این سازه ها در مقایسه با ساخت وساز های سنتی دارای هزینه بسیار پایینی است.(کانتینر ویلایی)

واحد شمارش

سوالی که شاید برای خیلی از کاربران این سازه ها پیش بیاید این است که واحد شمارش این سازه ها چیست؟ این سوال در بخش مهندسی کار است. اما برای پاسخ می توانیدم بگوییم که واحد آن یا عدد و یا دستگاه برای شمارش استفاده می شود.

در سازه های معمولی از عدد و یا دستگاه استفاده می شود که هر دوی ان ها صحیح است. اما در شمارش کانکس های سرویس بهداشتی از واحدی به نام چشمه استفاده می شود. این گونه که هر یک سرویس و یا حمام را یک چشمه می نامند.

عمر کانکس چقدر است؟عمر کانکس چقدر است؟

نکته قابل توجه این است که هر سازه ای با توجه به نوع مصرف و زمان مصرف یک عمری دارد. البته کم یا زیاد بودن این عمر مفید به نحوه استفاده کردن از آن ربط دارد.

اگر در استفاده از سازه خود تمام نکات استاندارد را رعایت کنید. می توانید از سازه خود در زمان طولانی تری استفاده کنید. ممکن است در مدت زمان استفاده سازه شما نیاز به تعمیر داشته باشد.

در این شرایط می توانید با تعمیرات حساب شده و مهندسی عمر سازه خود را بازیابی کنید. حالا با تمام این شرایط ممکن است زمانی برسد که عمر سازه شما به پایان رسیده باشد. می توانید آن را به عنوان ضایعات بفروشید. با این کار حداقل نیمی از سرمایه خود را بر می گردانید.

تفاوت کانکس با دکه و کیوسک

دکه، کیوسک و نام هی دیگر همه از نوع کانکس هستند اما با توجه به نوع کاربری آن ها را با نام های مختلف می شناسیم. برای مثال یک سازه کوچک نگهبانی را با عنوان کیوسک نگهبانی می شناسیم و یا تا به حال دکه روزنامه فروشی را زیاد شنیده ایم.

تمام این ها تفاوتی با کانکس ندارند فقط در نام متفاوت هستند.

جمع بندی نهایی

در این مقاله سعی کردیم تمام نکات مربوط به یک کانکس را توضیح دهیم. به این نتیجه رسیدیم که زمانی که وقتی برای ساخت و ساز های سنتی ندارید و نمیخواهید هزینه های هنگفتی داشته باشید استفاده از این سازه ها بهترین روش است.

به راحتی میتوانید با سفارش سازه مورد نظر در سریع ترین زمان ممکن و با هزینه ای پایین آن را به اجرا درآورید و از مزیت های بی شمار آن استفاده کنید. ابتدا محل قرارگیر را انتخاب کنید و بعد از تعیین نوع کاربری با یک تولید کننده مشورت کنید به همین سادگی.