کانتینر معدن

کانتینر معدن ، برای قرارگیری در محیط معدن و استقرار کارگران مورد استفاده قرار میگیرد . اگر قصد آشنایی با این سازه را دارید در ادامه با ما همراه باشید .کانتینر یک سازه فلزی به شکل مکعب مستطیل است و در ابعاد 10 ، 20 ، 30 و 40 فوت موجود است .

این ابعاد یک اندازه استاندارد جهانی هستند و در همه دنیا ثابت اند . کانتینرها امروزه به یکی از ارکان حمل و نقل چه در سطح بین المللی و برون مرزی و چه در انتقالات داخلی تبدیل شده اند . (کانکس) این سازه ها استحکام بالایی دارند ، این مساله سبب شده است تا کانتینر در برابر صدمات حمل و نقل در امان بمانند .

همچنین ضد آب بودن و امکان قفل کردن کانتینر امنیت را تا حد زیادی بالا میبرد . البته کانتینرها فقط تا مدتی در حمل و نقل کاربرد دارند و پس از به اتمام رسیدن برگ سبز آن ها که در حکم معاینه فنی است. دیگر برای انتقال کالا مورد استفاده واقع نمیشوند .

همانطور که پیشتر گفته شد کانتینرها از استحکام بالایی برخودارند . مقاومت در برابر زلزله اثباتی بر این مدعا هستند . کانتینرها در مقایسه با سایر سازه ها از جمله سازه های سنتی از استحکام بیشتری برخوردارند و حتی عمر مفید آن ها نیز بیشتر است . به همین دلیل پس از پایان یافتن مدت اعتبار برگ سبز از کانتینر به عنوان ماده اولیه برای ساخت سکونت گاه و محل استقراراستفاده میشود .

بدیهی است دیواره های مستحکم ، آماده و قابل جابه جایی کانتینر باعث میشود تا این فرآیند بسیار سریع تر از حد معمول انجام پذیرد .

جهت مشاوره و خرید انواع کانکس و کانتینر با شماره 09120449244 تماس حاصل فرمایید.

تفاوت کانتینر معدن با کانتینر صنعتیتفاوت کانتینر معدن با کانتینر صنعتی چیست؟

کانتینر صنعتی برای استفاده در حوزه های صنعتی به کار میرود ، استفاده از کانتینر برای کارهای صنعتی بسیار متداول است .

در واقع کانتینر معدن زیرمجموعه کانتینر صنعتی است . کانتینر نیروگاهی ، کانتینر آشپزخانه ، کانتینر مخابراتی نیز از دیگر زیرمجموعه های کانتینر صنعتی هستند . کانتینر معدن یک سازه پیش ساخته است که آن را در محیط معدن قرار میدهند . از این کانتینر برای اقامت استقرار کارکنان و کارگران معدن و یا قرار دادن تجهیزات مربوط به معدن  استفاده میشود .

نقشه کانتینرها با توجه به کاربردی که دارند رسم شده و ساخته میشوند . کانتینر برای هر کاری قابل تغییر کاربری است و باید برای هر کاربری شرایط خاص خود را دارا باشد . (کانتینر کوچک)

آماده سازی کانتینر و تبدیل آن به کانتینر معدن

کانتینر معدن و هر سازه ای که در محیط معدن قرار میگیرد باید از استحکام بالا و شرایط ویژه ای برخوردار باشد . همانطور که پیشتر گفته شد با اعمال یک سری تغییرات در کانتینر (که در صنعت حمل و نقل از آن استفاده میشود) میتوان به کانتینر معدن دست یافت .

در ادامه مراحل آماده سازی کانتینر معدن را با هم مرور خواهیم کرد . برای این کار ابتدا باید بدانید به چه ابعاد و امکاناتی در داخل کانتینر معدن نیاز دارید ، سپس نقشه ای متناسب با نیازتان ترسیم نمایید.آماده سازی کانتینر و تبدیل آن به کانتینر معدن

ترسیم نقشه باید به وسیله یک معمار و یا یک متخصص این حوزه انجام شود تا نتیجه انتهایی هرچه بیشتر به طرح مد نظر شما نزدیک باشد . در گام بعدی باید به پیاده سازی نقشه پرداخت ، این پیاده سازی مراحل مختلفی دارد برای مثال کانتینر در نفر رو برای خروج افراد و یا پنجره ندارد پس باید این قسمت ها را در بدنه آن برش داد . (کانکس دو طبقه)

پس از آن که قسمت های مربوط به پنجره برش داده شد باید در آن قسمت پنجره قرار داد . برای این کار انواع مختلفی از پنجره موجودند که میتوان از آن ها استفاده کرد .

کانتینر امکان نصب پنجره دوجداره را دارد ، پنجره دو جداره نقش مهمی در عایق سازی دارد. و همچنین باعث میشود تا صداهای خارج از معدن کمتر به داخل راه یابند . با تعبیه پنجره شما دید خوبی به بیرون داشته و به قسمت های مختلف مشرف خواهید بود ، همچنین قسمتی از نور مورد نیاز کانتینر در طی روز از خورشید تامین میشود .

امنیت کانتینر معدن

برای تامین هرچه بیشتر امنیت کانتینر معدن و محافظت از لوازم موجود در آن میتوان در قسمت بیرونی در و پنجره محافظ نصب کرد . با وجودی که کانتینر ابعاد ثابت و استانداردی دارد اگر به ابعاد بیشتری برای پیاده سازی نقشه نیاز دارید میتوان ، با جوش دادن دو یا چند کانتینر به یک دیگر این امر را ممکن نمود .

به سازه هایی که با جوش دادن کانتینرها به هم ساخته میشوند . کانتینر دوقلو و چندقلو میگویند . البته این فضای بیشتر با قرار دادن دوکانتینر روی هم نیز ممکن است . اما استفاده از کانتینر دوبلکس یا دو طبقه برای محیط هایی مثل معدن چندان متداول نیست با این حال اگر با محدودیت در فضا مواجهید این کار توصیه میشود . (انواع کانتینر)

محیط معدن شرایط سختی دارد و کانتینر معدن برای آن که بتواند در این شرایط مقاومت لازم را داشته باشد باید به صورت ویژه تری ساخته شود . کانتینر معدن در فضای باز قرار میگیرد و تبادل گرمایی با محیط در چنین شرایطی بسیار بالاست به همین دلیل عایق سازی درست کانتینر بسیار اهمیت دارد .

عایق سازی تبادل گرمایی با محیط را به حداقل میرساند و باعث میشود تا کانتینر برای استقرار کارکنان مناسب باشد و دمای مطلوبی داشته باشد . اهمیت این مساله در محیط های جغرافیایی خیلی گرم و یا خیلی سرد و یا فصل هایی مثل تابستان و زمستان بیشتر مشخص میشود .

البته اگر انجام مراحل بالا برای شما سخت است خوب است. بدانید کانتینر معدن به صورت آماده شده و قابل نصب هم وجود دارد که میتوان با استفاده از این کانتینرهای آماده در زمان صرفه جویی کرد .

بیشتر بخوانیم : کانتینر مسکونی

مزایای استفاده از کانتینر معدنمزایای استفاده از کانتینر معدن

استفاده از کانتینر معدنی نسبت به ساخت سازه سنتی و ساخت سازه با مصالح ساختمانی ، مزایای زیادی دارد . برخی از این مزایا را مرور میکنیم . کانتینر معدنی از استحکام بالایی برخوردار است . این استحکام به صورتی است که حتی در برابر سیل و زلزله هم خود را نشان میدهد .

این مساله میتواند حافظ جان و مال شما باشد .

یکی از دیگر مسائلی که میتواند در انتخاب کانتینر معدنی تاثیرگذار باشد . هزینه بسیار پایین آن است . با این انتخاب شما میتواند تا اندازه زیادی در هزینه های تان صرفه جویی نمایید .

قابلیت جابه جایی یکی دیگر از برتری های کانتینر معدنی نسبت به سایر سازه هاست . با قرار دادن کانتینر معدنی در یک محل شما امکان جابه جایی آن را به سادگی خواهید داشت. و در صورتی که اگر سازه شما سنتی باشد باید برای بهره بردن از ظرفیت های زمین سازه تان را تخریب کنید .

این امر در محل هایی مثل معدن اهمیت بیشتری پیدا میکند چرا که با اتمام کار در یک معدن امکان انتقال کانتینر را به محیط دیگری خواهید داشت . در کانتینر معدن امکان نصب انواع تجهیزات سرمایشی و گرمایشی را دارید . به همین دلیل سرما و گرما باعث آزار شما در این محیط نخواهد بود . (کانکس معدن)

همانطور که پیشتر اشاره شد در کانتینر معدن امکان تعبیه سرویس بهداشتی و آشپزخانه وجود دارد . همچنین شما میتوانید قسمتی را برای نمازخانه ،اتاق مدیریت و… مجزا نمایید .

تجهیزات کانتینر معدن

این مجزا نمودن میتواند با استفاده از پارتیشن در دار انجام شود. اما اگر پیش از سفارش و ساخت کانتینر از این مساله اطلاع دارید . به سازنده اطلاع دهید تا این کار را با استفاده از مصالحی از جنس دیواره های کانتینر انجام دهد .

برای قرار گیری سرویس بهداشتی و آشپزخانه در داخل کانتینر باید زیر ساخت های مربوط به آن را هم در نظر داشته باشید .

این زیرساخت ها شامل لوله کشی آب ، لوله کشی گاز ، سیم کشی برق و … است . همچنین مهم است که فکری به حال تخلیه پس آب و فاضلاب سرویس بهداشتی نمایید .

یکی دیگر از ارمغان های کانتینر معدن برای شما سرعت آن است . این سازه در مدت کوتاهی قابل ساخت است .

در برخی از سازه های کانتینری مثل کانتینر ویلایی به دلیل اهمیت زیبایی نمای داخلی و خارجی کانتینر مهم است. که این نماسازی با دقت و حوصله انجام شود در نتیجه زمان بیشتری برای آماده سازی آن لازم است. اما کانینر معدن به دلیل این که قرار نیست در محیط شهر قرار بگیرد یا برای سکونت طولانی مدت استفاده شود به این زمان بیشتر نیازی ندارد .

انتقال و نصب کانتینر معدن نیز در زمان کوتاهی قابل انجام است . البته این مدت زمان به فاصله کانتینر از محل نصب آن هم بستگی دارد .

Rate this post